Prořezávání listnatých keřů a živých plotů
Listnaté keře a živé ploty obvykle prořezáváme na jaře před začátkem vegetačního období. Živé ploty dále stříháme, abychom je udrželi v požadovaném tvaru a omezili jsme jejich růst.
Prořezávání listnatých keřů a živých plotů
Listnaté keře a živé ploty obvykle prořezáváme na jaře před začátkem vegetačního období. Živé ploty dále stříháme, abychom je udrželi v požadovaném tvaru a omezili jsme jejich růst.
Jak a kdy prořezávat listnaté keře?
Listnaté keře obvykle prořezáváme na jaře před začátkem vegetačního období. Vyřežte všechny větve, které jsou poškozené nebo polehávající, a několik nejstarších výhonů až u báze. Starší výhony poznáte podle jejich silnějšího průměru, malého počtu listů, tmavé barvy a šupinaté kůry. Takovéto prosvětlení udrží keře vzdušné a umožní světlu dostat se i do jejich vnitřku. Pravidelně prosvětlované keře nebudou mít suché větve. Prosvětlování dále zabraňuje přenosu houbových onemocnění, kterým se daří v zahuštěných rostlinách ve vlhkém prostředí.
Keře, které je třeba prořezat později v létě
Pokud keř kvete brzy na jaře nebo v létě (např. pustoryl, magnólie, šeřík, slizoplod), musíte prořezávání odložit až po odkvětu, abyste zabránili ztrátě květů. Odrůdy kvetoucí pozdě v létě lze běžně prořezávat na jaře, protože tyto odrůdy začnou zakládat na květy až v létě.
Upozorňujeme! Některé keře (jako například javorové keře) se na jaře vyznačují silným mízotokem, proto se nesmí až do pozdního léta řezat.
Zmlazovací řez keřů
Zmlazovací řez znamená zastřižení všech výhonů na délku 10–20 cm časně zjara ještě před začátkem vegetace. Zmlazovací řez se používá k obnově proschlých keřů, protože se rostlina tímto zákrokem revitalizuje a silně obráží. Přestože je zmlazovací řez snadný a účinný, neměl by se provádět, pokud není naprosto nezbytný, protože zkracuje životnost keře. Tento typ prořezávání lze uplatnit na keř, kterému je osm let a více, avšak většina rostlin nepotřebuje zmlazovací řez, dokud nedosáhne 10–15 let.
Řez je vhodný pouze pro snadno obrůstající odrůdy
Než přistoupíme k provedení zmlazovacího řezu, musíme se ujistit, že rostlina je rychle rostoucí odrůdy a u báze silně odnožuje. Pomalu rostoucí odrůdy (jako například rododendrony, kamélie, pieris, javor japonský, azalky, zimostráz, cist, lýkovec, janovec, granátovník, vilín, cesmína, trnka, mimóza či rozmarýn) takto zmlazovat nelze, protože by zákrok nepřežily.
Jak a kdy zastřihovat listnaté živé ploty
Každý listnatý živý plot prostřihujeme jinak podle toho, zda ještě stále roste, nebo už dosáhl požadované výšky. Pokud živý plot stále ještě roste, je třeba prořezat každé jaro. Díky prořezávání zhoustne a bude dobře krýt.
Upozorňujeme! Větvičky, které z živého plotu odstřihnete, byste po prořezu měli z živého plotu vždy odstranit.
Listnaté živé ploty se často zastřihují z důvodu prosvětlení
Příliš široký živý plot neunese v zimě váhu sněhu a také zastíní výhonky ve své spodní části. Když budete výhony v horní část zastřihovat více než výhony u báze, živý plot postupně získá tvar písmene A.
Upozorňujeme! Pamatujte na to, že horní větvičky obvykle rostou více než spodní, protože jsou více vystaveny slunečnímu světlu. Prořezávání delších živých plotů si usnadníte, když v požadované výšce mezi dvěma tyčemi natáhnete kus provázku.
Prořezávání živého plotu poté, co dosáhl požadované výšky
Živé ploty, které dosáhly požadované výšky, prořezávejte jednou ročně v srpnu. Živý plot byste měli prořezávat současně v celé délce. Nejprve odstraňte v horní části přibližně 15 cm. Pak odstraňte přibližně 10 cm na bocích. Postupujte zdola nahoru, tím se zabrání uvíznutí větviček v dolní části.
Zužování živého plotu
Zastřihávat živé ploty v prvních letech je velice důležité pro podporu jejich růstu a regulaci hustoty. Pokud je váš živý plot starý (více než 5 let) a silně přerostlý, budete ho muset zúžit pomocí pravidla tří let. Brzy na jaře prořežte třetinu nejsilnějších větví až u báze, abyste podpořili růst mladších výhonů. Příští rok celý proces zopakujte a o rok později také. Tak dosáhnete zdravějšího a menšího keře.
Prořezávání po výsadbě
Po výsadbě je nutné provádět prořez , tím sazenice začne vytvářet nové výhony a dobře se větví. Má-li mladá kontejnerovaná sazenice pět silných větví s novými výhony, prořez po výsadbě není nutný. Sazenice živých keřů, které se obvykle dodávají jako prostokořenné s jediným výhonem, potřebují zastříhnout, tím se podpoří větvení.
Upozorňujeme! Prořezávání po jarní výsadbě se provádí dřív, než začnou rašit pupeny. Pokud rostlinu vysazujete v létě nebo na podzim, prořez se provádí až následující jaro.