Naše tradice

Od roku 1649 do současnosti

375 let společnosti Fiskars

Společnost, která je známá především díky svým ikonickým nůžkám s oranžovými držadly a nádherným funkčním výrobkům, které se skvěle hodí pro zahradničení, tvoření a vaření, byla založena již v roce 1649 jako huť u řeky Fiskars ve Finsku. Řeka poskytla společnosti Fiskars vodní sílu, přístupové body do celého světa a jméno, které i po 375 letech znamená vysokou kvalitu, důmyslný design a hluboký respekt k přírodě, která nás živí.

Během těchto 375 let se toho hodně událo. Svět se změnil díky industrializaci, neustálým inovacím a průlomovým objevům. Bylo vynalezeno elektrické světlo i penicilin, a když byly založeny Spojené státy, firma Fiskars již existovala.

V roce 2024 oslaví společnost Fiskars 375. výročí a nabídne akce a výrobky

V roce 2024 oslaví společnost Fiskars 375. výročí a nabídne akce a výrobky spojené s počátky společnosti Fiskars u řeky Fiskars. Mezi hlavní události roku patří naše partnerství s Fiskars Village Art & Design Biennale a speciální výroční edice našich ikonických výrobků, jako jsou nůžky a sekery.

V roce 2024 oslaví společnost Fiskars 375. výročí a nabídne akce a výrobky

2023: Nejvíce ceněná značka ve Finsku

V roce 2023 zvolili spotřebitelé společnost Fiskars za nejoceňovanější značku ve Finsku již popáté. Toto uznání pro nás hodně znamená a povzbuzuje nás, abychom pokračovali v naší odhodlané práci s nadčasovým, propracovaným a detailním designem nejvyšší kvality.

2020: Nejlepší tým designérů na světě

V roce 2020 získala společnost Fiskars cenu Red Dot: Design Team of the Year. Mezi její předchozí držitele patří například Ferrari, Apple nebo Adidas. Design společnosti Fiskars je i nadále inspirován hutí Fiskars a zejména okolní přírodou.

Po roce 2000: Skupina Fiskars expanduje

Od roku 2000 se skupina Fiskars zaměřila na spotřební zboží a růst prostřednictvím akvizic. Akvizice společnosti Iittala v roce 2007 posílila její pozici v oblasti kuchyňských výrobků. Dnes do rodiny Fiskars Group patří mimo jiné značky Fiskars, Georg Jensen, Royal Copenhagen, Wedgwood, Moomin Arabia, Gerber, Iittala a Waterford.

Po roce 1990: Nová inovace seker

Řada seker Fiskars Handy představila sekery s plastovými topůrky. Jejich lehkost a štípací výkon vzbudily všeobecný obdiv. Kombinace oceli a speciálního plastu, která byla výsledkem vývoje výrobků společnosti Fiskars, byla z hlediska odolnosti třídou sama o sobě.

Po roce1980: Fiskars vyrábí lehké hrábě

V roce 1985 společnost Fiskars navázala na své nůžky s oranžovou rukojetí a uvedla na trh hrábě s plastovou čepelí. Tyto lehké a odolné hrábě se brzy staly jedničkou na trhu.

1977: Do nového světa

Díky popularitě nůžek s oranžovou rukojetí založila společnost Fiskars v roce 1977 továrnu ve Spojených státech. Dnes jsou tyto ikonické nůžky vystaveny mimo jiné v Muzeu moderního umění v New Yorku.

1967: Oranžová držadla pro svět

Rozsáhlé zkušenosti společnosti Fiskars v oblasti zpracování kovů, zavedení výroby plastů a touha po inovacích vedly v roce 1967 k vytvoření prvních nůžek s plastovými držadly na světě. Naše klasické nůžky s oranžovými držadly se nadále vyrábějí v továrně v Billnäs a každý pár je ručně testovaný.

1940: Zavedení hromadné výroby

Po překonání krize ve 30. letech a za druhé světové války se vedení společnosti Fiskars konečně podařilo uskutečnit plán restrukturalizace společnosti a zahájit sériovou výrobu.

Po roce 1920: Lepší ocel, lepší nástroje

Ve 20. letech 20. století se produktivita společnosti Fiskars zvýšila a její sortiment se rozšířil o nové metody zpracování oceli. Společnost Fiskars založila první finskou továrnu na ocelové pružiny.

Po roce 1890: Kořeny také v Sorsakoski, které se nachází ve východní části Finska.

Pánve a hrnce Fiskars se vyrábějí v továrně Sorsakoski v severním Savu ve Finsku. Továrna je nedílnou součástí obce Sorsakoski a regionu Leppävirta již od roku 1891, nejprve pod vedením firmy Hackman a později pod vedením společnosti Fiskars.

1837: Přední světová dílna na výrobu strojů

V roce 1837 Fiskars opět uskutečnil ve Finsku průkopnický čin, když ve vesnici Fiskars založil první strojní dílnu v zemi. Byla to jedna z prvních strojírenských dílen na světě, která začala vyrábět parní stroje.

1832: Čas na inovace

V roce 1832 založil Fiskars první finskou uměleckou kovárnu, aby rozšířil výrobu o vidličky a nůžky, které se později staly nejoblíbenějšími na světě.

1783: Od mědi k železu

V roce 1783 převzala huť rodina Björkmanů a výroba se zaměřila na zpracování měděné rudy z nedalekého dolu.

1649: Začátek

V roce 1649 dostal Peter Thorwöste povolení zřídit vysokou pec a kovárnu v malé vesnici Fiskars.

Vesnice Fiskars

Vesnice Fiskars, rodiště společnosti Fiskars, je průkopníkem finského průmyslu, kde je stále vidět, cítit a ochutnat tradici společné práce a tvorby. Design, umění, historie a řemesla se zde setkávají s chutí místních potravin. Naučné stezky vedou od nádherné architektury k čistému přírodnímu prostředí.

Poznejte vesnici Fiskars
Vesnice Fiskars

Značka Fiskars

Cílem společnosti Fiskars je zvyšovat lidské štěstí tím, že nám usnadní každodenní práci a učiní ji pohodlnější a udržitelnější. Vysoce kvalitní výrobky Fiskars, určené pro zahradu, kuchyni a tvůrčí činnosti, jsou nadčasově funkční a inspirativní. Poskytují trvalou radost a pohodu z generace na generaci.

Značka Fiskars

Fiskars Group

Fiskars je součástí skupiny Fiskars Group. Fiskars Group je celosvětovým domovem designových značek pro vnitřní i venkovní bydlení. Od roku 1649 navrhujeme nadčasové, účelné a funkční výrobky, které jsou hnací silou pro inovace a udržitelný růst.

Další informace
Fiskars Group