Jak si vybrat vhodný typ lopaty?

Typ lopaty vybírejte podle toho, co budete dělat. Tři nejčastěji používané lopaty jsou špičatý rýč na kopání, rovný rýč na sázení a lopata na přenášení sypkého materiálu.

Na výkopové práce: Špičatý rýč

Špičatý rýč - známý také jako "rýč na kopání" - je nejrozpoznatelnějším a nejpřizpůsobivějším nástrojem na výkopové práce. Je to nástroj pro kopání pro všeobecné účely, ve zhutněné i sypké půdě a snadno přesekne kořeny. Pokud máte pouze jeden kopací nástroj, je špičatý rýč vaší volbou.

Ostré hrany se zarývají do tvrdé, kamenité půdy a prorážejí kořeny.

Na výkopové práce: Špičatý rýč

Pro výsadbu: Rovný rýč

Rovný rýč - známý také jako "sázecí" nebo "zahradní rýč" - je skvělým nástrojem pro hloubení děr pro výsadbu, ale je obzvláště dobře uzpůsoben k udržování čistých okrajů záhonů.

Nabroušený slouží ke kopání, sázení a lemování podél okrajů v travnaté vrchní části půdy.

Pro výsadbu: Rovný rýč

Pro nabírání: Lopata

Čtvercová lopata je ideálním, lehčím nástrojem pro přemisťování hromady sypkého materiálu. Díky čtvercovému tvaru čepele pojme výrazně více materiálu než špičatý nebo rovný rýč.

Široká lopata účinně přemisťuje hlínu, písek, štěrk a objemné materiály.

Pro nabírání: Lopata

Na anatomii lopaty také záleží

Každá lopata má tři části: držadlo, násadu a čepel. Konstrukce a materiály jednotlivých částí jsou rozdílem mezi schopností kopat hlouběji a přenášet rychleji. Pochopení toho, jak každá část nejlépe podporuje konkrétní úkoly, vám pomůže vybrat správný nástroj pro danou práci.

Další informace o anatomii lopaty
Na anatomii lopaty také záleží
Zobrazit vše