Prořezávání ovocných stromů
Cílem prořezávání větví ovocných stromů je zlepšit kvalitu plodů.
Prořezávání ovocných stromů
Cílem prořezávání větví ovocných stromů je zlepšit kvalitu plodů.
Proč byste měli prořezávat jabloně
Jabloně prořezáváme proto, abychom podpořili růst silných větví a zapěstovali vzdušnou korunyu Když ke zrajícím plodům proniká dostatek slunečního světla, odojde k omezení vzniku houbových onemocnění . Prořezáváním také udržujeme jabloň ve správné výšce videální pro sběr jablek.
Jak prořezávat jabloně
Pokud větve ovocných stromů svírají s kmenem ostrý úhel, může snadno dojít k jejich prasknutí při zatížení zrajícími plody. U jabloní je ideální úhel mezi větví a kmenem přibližně 90 stupňů. U jabloní je častou chybou zanechání pahýlů větví, větve by správně měly být vždy odstraněny až u kmene.
Upozorňujeme! Tyto pokyny pro prořezávání platí také pro hrušně.
Jak prořezávat švestky a třešně
Švestky a třešně potřebují prořezávat méně než jádroviny. Suché a poškozené větve se odstraňují podle potřeby. Korunu se vyplatí prosvětlit, k plodům se tak dostane lépe světlo. Plody tak plně dozrají a jsou větší. Vlky rostoucí v blízkosti stromu ze země je třeba odstraňovat průběžně.
Jak je to s výsadbou nového ovocného stromu?
Zde se provádí pouze formovací řez a to po dobu prvních tří let , tím je zachována rovnováha mezi kořeny a větvemi. Pomáhá tvarovat budoucí siluetu stromu. Odstranění některých větví je ve prospěch kosterních větví. Tak strom získá požadovaný tvar. Týká se to hlavně ovocných stromů, jako jsou třešně, jabloně, hrušně, švestky, meruňky a mandloně.
První rok: Odřízněte hlavní kmínek 70–90 cm od země a ponechte pouze tři očka. Z nich vyrostou tři kosterní větve.
Druhý rok: Nejprve odstraňte všechny boční větve na kmeni, které rostou pod úrovní kosterních větví (tří hlavních větví z předchozího roku). Pak kosterní větve zakraťte na délku přibližně 30 cm. Řez veďte nad vnějším pupenem, aby nové větve rostly směrem ven z koruny. Strom se bude nadále větvit, až vytvoří šest kosterních větví.
Třetí rok: Vyrostlo již šest kosterních větví, které po celé své délce vytvořily nové druhotné větve. Na každé kosterní větvi ponechte jen čtyři horní větve a zastřihněte je na délku 25–30 cm. Na konci těchto tří let získáte konečný tvar koruny, díky němuž je strom schopný vyplodit dostatek ovoce.